41 Yıldır Bitmeyen Aşk: ASSOS

Deniz Sarı’nın YouTube kanalına konuk olan usta oyuncu Ali Sürmeli, Türkiye’nin dört bucağında geçirdiği hayat hikayesini, beyaz perdede yaşadıklarını ve Assos’a aşkını anlattı.

Kendi deyimiyle sevdiğinde güvercine, sinirlendiğinde kurta dönüşen postacı bir babanın oğlu olan Sürmeli, “Uygarlık batıda doğdu, gelişmek için batıya gitti oğul, var sen de git.” diye öğüt aldığı babasının sözü üzerine batıya göç etti.

Dünya Üzerindeki Cennet, Kadırga Koyu

“Assos ülkenin en batısı. Babamın tavsiye ettiği, batıya git oğul, öğüdünden sonra baktım ülkenin en batısı burası. Ben de Assos Kadırga Koyu’na geldim. İlk geldiğimde uyudum. Bu nasıl bir uyku aman Allahım. Sonra denize girdim. Sonra tekrar uyudum.” diye hayranlığını kelimelere döken Sürmeli, bir Assos aşığı. Beyaz perdeye de aşkını ifade eden usta oyuncu, “Sinema küçüklüğümde olmazsa olmazımdı, Babam bizi iki arkadaşına emanet edip iş için başka bir şehre gitti. Her gün para yollardı. Ben de onu tam ikiye bölüyordum, çünkü sinemasız olmaz. Ekmek parasını yatağının altına, sinema parasını yastığımın altına koyuyordum. Yeme parası bitiyor ama sinemadan asla harcamıyorum. Allah’tan amcalar vardı.” dedi.

“41 Sene Önce İlk Kez Assos’a Geldim.”

“İlk gelişim Avni abi ileydi. Kadırgaya 41 sene önce geldiğimde ne kadar güzel bir yer diye düşündüm. Havasından mı suyundan mı bitki örtüsünden mi anlamadım, 4 saat kesintisiz uyudum. O uykunun verdiği enerjiyi, mutluluğu anlatamam.”

Assos Aristo Sanat Akademisi

Usta oyuncunun antik kent tarihine sahip Assos’tan ilham aldığı Aristo Sanat Akademisi kurma hayalini gerçekleştirme isteğini de öğrendik. Akademiyi birlikte düşledikleri bazı arkadaşlarını kaybeden usta oyuncu şimdi 12 dönüm üzerine Aristo Sanat Akademisini kurmaya hazırlanıyor.

“12-13 sene önce arkadaş grubumuz vardı Erkan abi, rahmetli Tosun Kardeşler falan. Mercan Otel’in oradaydık, tutturdular Aristo sanat Akademisi buraya yakışır diye. Böyle hak eden bir yere kimse el atmıyor ayıp değil mi sen yıllardır buradasın bir Aristo Sana Akademi yakışmaz mı bize dediler. Gazladık birbirimizi. Başladık araştırmaya, altı dönüm şu an oturduğum yeri aldım.  2-3 ay sonra zamanın belediye başkanına gittim.

Belediye Başkanı, zaza dayı, altı dönüme hiçbir izin yok en az 10 dönümün olması gerekiyor.  Yan komşudan yalvar yakar 7 dönüm daha aldım ama çok para tuttu.

Şimdi 12 dönüm üzerine Aristo’yu inşa edeceğiz.”

“Burada karavanda lüks içinde yaşıyorum.”

Neydi ki zenginlik. Banka hesaplarında kağıt parçalarının bolluğu mu? Yoksa her şeye alabilme gücünün verdiği tatlı ego mu? Usta oyuncu dünyada asıl zenginliği bize çok güzel anlattı.

“Bir insan dünyanın en zengini de olsa, dakikada ya da saatte bilmem ne kadar defa nefes alıp veriyor parayla satın alınamayacak kadar. Assos’ta kıymetli oksijen var. Hani dünyanın en zengini de olsan onlar gider Alpler de yaşarlar. Ama bizim zenginler, zenginliği kağıt para zannediyor. Anladın mı her şeyi alabilirim. E hadi en temiz oksijeni al. Ben burada lüks içinde yaşıyorum. Arkamda karavanımı görüyorsunuz. En büyük zenginlik bu.”

 

VİDEO LİNKİ:

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.