Çatı Katı Nasıl Dekore Edilir?

Müstakil evlerde genellikle depo gibi kullanılan ancak apartman dairelerinin içinden çıkılan ufak bile olsa bir terası da varsa tadına doyum olmayan çatı katı nasıl dekore edilir ve nasıl kullanışlı hale getirilir diye merak edenler, buraya. Çatı katı hayatını keyifli hale getiren önerileri kaçırmayın. 

Dubleks veya tripleks dairelerde bulunan çatı katı odaları genellikle evin çocukları arasında paylaşılamayan ve genç odasına dönüşmesi hayal edilen mekanlardan biri. Ancak modern şehir hayatında çatı katı evin bir odası olmaktan çıkıp başlı başına bir daire halinde kiralanan bir yaşam alanı olarak karşımıza çıkıyor. Müstakil bir evde yaşıyorsanız ve uzun yıllardır depo olarak kullandığınız çatı katına oda yapmak ve artık keyifle zaman geçirilecek bir alana dönüştürmek istiyorsanız işe derin bir temizlikle başlayabilirsiniz. Alanın büyüklüğüne ve evdeki ekstra oda ihtiyacına göre uygun eşyalar ile düzenleyebilirsiniz. 

Uzun süredir kullanılmayan çatı katı nasıl değerlendirilir konusu evde yaşayan ailenin yaşam alanı ihtiyaçlarına göre değişecektir. Eğer evde hobileri olan bireyler yaşıyorsa, çatı katı nasıl dekore edilir sorusunun cevabı atölye olarak kullanılabilir olacaktır. Sahip olunan hobiye uygun malzemelerin neler olacağı, varsa alt edevatın kaplayacağı yerin hesaplanması ve çatı katında ihtiyaç duyulacak ışığın planlanması gibi detaylara odaklanılabilir. 

Müstakil evde bulunan çatı katını tüm ailenin kullanabileceği ortak bir alana çevirerek, bir duvarına projeksiyon koyabilir ve dildiğinizde sinema alanına çevirebilirsiniz. Ancak eğer evinizdeki çatı katını genç odası yapmak istiyorsanız çatı katı oda düzenleme işine oda içindeki hava sirkülasyonunun iyi olup olmadığını kontrol etmekle başlayabilirsiniz. Müstakil evlerde bulunan çatı katlarının çoğunda ayrı bir cam bulunmadığından, çatı katı ev dekorasyonu başlangıcı öncesinde tadilat gerekip gerekmediğini, tavandan pencere açılmasına ihtiyaç olup olmadığını ve zeminin sağlamlığı gibi detayları gözden geçirmek iyi olacaktır. 

Çatı katı daire nasıl dekore edilir? 

Çatı katında yaşamak genellikle tek kişi veya çift için uygundur ve dekorasyon konusunda da işlevsel ve şık bir görünüm elde etmeye odaklanılmaktadır. Standart bir daireye nazan biraz daha ufak olabilen ve çoğunlukla yatay bir tavana olan çatı katı daire dekorasyonu  hassas bir konudur. Çatı katı dairelerin iç alanının ufak olmasının yanında çoğunlukla ufak bir teras veya balkona sahip olmaları onları yaşamak için cazip bir hale sokan önemli bir detaydır. Bu durumda çatı katı dekorasyon ürünlerine bakarken çatı katı balkonu veya çatı katı terası için de planlama yapmak gerekiyor. 

Tavanın yüksekliğinini de göz önünde bulundurarak açık tonlarda dekore etmek alanı ferah göstereceğinden çatı dekorasyon örneklerinde en çok açık renkleri görürüz. Ancak gri tonları gibi renklerin verdiği derinliği de unutmamak gerekiyor. Çatı katı nasıl dekore edilir sorusuna kontrat renklerle cevabını veren birçok dekoratör var ve çoğunun ortak fikri de ayna kullanımından yana. 

Çatı katı dairelerde genellikle tek bir oda bulunduğundan ve hem yatak hem de dolap koymanın aynı anda mümkün olamayacağı boyutlarda inşa edilebildiklerinden, bazalı yatak, sandık sistemi ve depolama büyük önem taşır. İşlevselliğin ön planda olmasının kaçınılmaz olduğu çatı katı dekorasyonuna doğru koltuk, doğru yatak ve doğru dolap seçimi ile başlamak gerekiyor. Yaz aylarında gün boyunca güneşe maruz kaldığı için çatı katlarında sıcaklık konusu üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konu. Bu yüzden çatı katı için güzel dekorlar planlarken eşyaları nasıl bir düzende yerleştirmenin hava sirkülasyonunu olumlu etkileyeceğini de tartmak gerekiyor. 

Ufak çatı katı nasıl dekore edilir? 

Stüdyo bir daire şeklinde tasarlanmış, açık bir mutfağı olan ve ufak bir banyosu olan bir ev çatı katı dekorasyon fikirleri birden fazla odası olan çatı katı dairenin dekoruna göre farklılık göstercektir. Tek kişinin yaşadığı bir dairede bile, farklı kullanım alanları yaratabilmek adına, bitkilerden veya kitaplıktan faydalanarak alanı bölümlere ayırmak mümkünüdür. Açık bir mutfak oturma alanının içinde olduğundan mutfakta çok fazla eşya tutmamak, dolap içlerinde dolap içi düzenleyiciler kullanarak maksimum eşyayı sığdırmak ve sarkıt duvar süsleri ile standart dairelere nispeten daha alçak olan tavana hareket katmak keyifli olabilir. 

Sıklıkla karşımıza çıkan çatı katı dekorasyonu için pratik fikirler ve öneriler arasında depolama gelir.  Koltuğun altının sepetler sayesinde sandık alanı gibi kullanılması, kapı arkalarında cepli askılardan kullanmak, bazalı bir yatak almak ve alanın en geniş duvarında rafların olmasını sağlamak işinizi kolaylaştırabilir.  

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.