Ev Dekorasyonunda Cesur Adımlar: Karışık Desenler

Yaz mevsiminin gelişi ile birlikte sokak modasına yön vermeye başlayan ve yazın dinamizmini hissettiren; bohem, floral ve geometrik desenler artık evlerin içinde de kendini gösteriyor. Canlı renkler, floral desenler ve geometrik formlarla süslenen döşemelik kumaşlar; dekorasyon trendlerinde çoktan yerini aldı.
Önceki yıllarda yalnızca düz renklerle kombinlenen desenli kumaşlar bu sene ev dekorasyonunda başrolü kapmış gibi görünüyor. Birbirinden farklı desen ve dokuları aynı mekanda cesurca kullanmak çok moda olsa da, bunu yaparken rüküş duruma düşmemek için uyulması gereken bazı kurallar var:

Renkleri Renklerle Dengeleyin

Karışık desenler trendini evinizde kullanmak istiyor fakat işe nerden başlayacağınızı kestiremiyorsanız, öncelikle tüm dekorasyonu domine edecek ana rengi ve temayı belirleyin. Örneğin yeşil ağırlıklı çiçek desenlerinden oluşan perdeler ve bu perdelerle uyum sağlayacak mavi ağırlıklı floral desenli bir kanepe kullanacaksanız; mekanda dengeyi sağlaması ve mevcut desenleri ön plana çıkarması adına duvar rengi olarak beyazı tercih edebilirsiniz. Renk konusunda tereddütleriniz varsa, sıcak renkler içeren bir desenle yine sıcak renkler içeren bir deseni bir arada kullanmayı deneyin. Çünkü, farklı tonlardaki sıcak renkler, insan gözünün daha rahat alıştığı ve nispeten daha dinlendirici bir skaladır.

Cesur Ama Ölçülü Olun

Başta da belirttiğimiz gibi, karışık desenleri bir arada kullanma modasını uygulamak için öncelikle biraz cesarete ve tabii ki risk almaya ihtiyaç var. Ancak cesur davranmayı, elinize geçen tüm desenli eşyaları gelişigüzel kullanmakla karıştırmamak gerekiyor. Burada uyulması gereken en önemli kural, desen seçimi yaparken gözü yormamasına dikkat etmek. Örneğin, iri geometrik desenli bir oturma grubunuz varsa, bu oturma grubu ile kullanacağınız pufun döşemesinde daha küçük desenli ve aynı tarzda desenler içeren bir kumaş kullanmalısınız. Unutmayın, aynı mekanda farklı desenler kullanarak tarz sahibi bir mekan yaratmanın altın kuralı, desenlerin birbiri üzerinde devamlılık hissi uyandırmasıdır. Bu devamlılık hissini yakalamak için uygulayacağınız bir diğer püf noktası ise, farklı desenleri; farklı hacim ve boyutlara sahip yüzeyler üzerinde kullanmaktır. Perde ve abajur ya da oturma grubu ve duvar aksesuarları gibi.

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.