Faturalarınızı Düşürmenize Yardım Edecek İpuçları

Sıcak yaz günlerinde hızla kabaran su faturaları, kışın soğuk günlerinde bütçe sarsan doğalgaz faturaları; yılın 12 ayı elektrik faturaları, pek çok aileyi kara kara düşündürüyor. Siz de devrin tasarruf devri olduğunu düşünüyorsanız ve ev ekonomisi için yeni çözümler arıyorsanız bu ipuçları işinize yarayabilir:

Isı Yalıtımı İpuçları

Doğalgaz faturasını düşürmenin yolları arasında sayabileceğimiz en faydalı yöntemlerden biri, radyatörünüzün arkasına ısı iletkenliği olan plakalar yerleştirmektir. Diğer bir basit yöntem ise özellikle havanın daha da soğuduğu akşam saatlerinde kullanmak üzere kalın perdeler edinmektir. Perdeleri radyatörlerin üzerini kapatmayacak şekilde örtülü tutmanız, önemli bir enerji kaybının önüne geçer.

Elektrikli Aletleri Bilinçli Kullanın

Her gün biraz daha kabaran elektrik faturanızdan şikayetçiyseniz, evinizde bulunan elektrikli aletleri yanlış kullanıyor olabilirsiniz. Örneğin çamaşır ve bulaşık makinelerinizi ağzına kadar doldurmak, ya da elektrik süpürgenizi toz torbası dolu olarak kullanmanız cihazların daha çok efor harcamasına; dolayısıyla da daha çok elektrik sarf etmesine sebep olur.

Aydınlatma Deyip Geçmeyin

Evinizdeki tüm aydınlatmaları, tasarruflu ampullerle değiştirerek elektik faturalarınızda %20’ye varan bir tasarruf sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Akkor ampuller yerine florasan tipi ampuller kullanarak ev ekonomisine ciddi bir katkıda bulunabilirsiniz. Aydınlatmanın sarf ettiği elektrikten tasarruf etmek için bir diğer önerimiz de balkon, banyo, tuvalet vb. gibi kısa süreyle kullanılan alanlarda fotoselli lambalar kullanmaktır.

Su Değerlidir

Kabarık bir su faturasının hem aile bütçenize hem de doğaya zarar verdiğini unutmayın. Su faturalarınızda tasarruf sağlamak için öncelikle tüm musluklarınızı ve sifonunuzu elden geçirip, olası damlamaların önüne geçin. Çünkü çok üzerinde durmadığımız bu damlalar, faturalarda gerçek bir göl etkisi yaratabiliyorlar. Özellikle tıraş olurken ve diş fırçalarken musluğu kapatmayı unutanlardansanız, musluğunuzu fotoselli sisteme geçirmenizde fayda var.

Kendi İstatistiğinizi Oluşturun

Tüm bu önlemleri almaya çalıştınız ve faturalarınızda gözle görülür bir tasarruf sağladınız. Şimdi önemli olan bu tasarrufu istikrarlı şekilde sürdürmeniz. Bu istikrarı sağlamak için, 6 aylık periyotlarda tüm faturalarınızı önünüze koyarak artış ve azalmaları not alıp kendi istatistiğinizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca elektrik ve suyun indirimli tarifeden verildiği saat ve günleri takip ederek, ev ekonomisinde sürekli bir rahatlama sağlayabilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.