Gayrimenkul yatırımlarında yeni fırsat: Paylaşım Ekonomisi

Ev dekorunun tamamlayıcılarından biri olan halıları seçerken ve hangi odaya hangi halı alınmalı konusuna karar verirken kullanabileceğiniz bir kılavuzumuz var, göz atmaya ne dersiniz?

Kültürümüzde çok önemli bir yere sahip olan halı evimizi dekore ederken de üzerinde hassasiyetle durduğumuz, dekoru tamamladığına inandığımız ve uzun yıllar kullanmayı da sevdiğimiz parçalarından biri. Dünyanın en büyük müzesi Hermitage’de sergilenen ve dünyanın en eski halısı olan ‘pazırık’ bir Türk halısıdır ve bu da kültürümüzdeki halı kavramının mazisini gözler önüne seren detaylardan biri. Bitkilerden elde edilen kök boyalar ile boyanmış, duyguları ifade etmenin bir tür yolu olarak da kullanılmış ve adeta bir sanat eseri değeri taşıyan Türk halıları yalnızca ülkemiz insanlarının değil tüm dünyanın gözdesi durumda.
Evlerimizin bir nevi kimliği haline gelen halı alırken nelere dikkat etmeliyiz ve evimizin hangi bölümünde ne tip bir halı kullanmalıyız konusu ev dekorasyonunun önemli detaylarından biri. Evini yeniden dekore edenlerin hangi halıyı almalıyım diye uzun uzun düşünmesi oldukça doğaldır çünkü halı içinde bulunduğu odadaki tüm ahengi değiştiren oldukça önemli bir detaydır.
Halılar boyutu, rengi, deseni, inceliği ve iplik türü gibi oldukça geniş bir yelpazeye sahip olduğundan halı alınırken nelere dikkat edilmeli konusunda kafanızın karışması oldukça doğal. Ancak sizin için hazırladığımız halı neye göre seçilir önerileri ile eviniz için en uygun halıyı seçebilmenizi diliyoruz.
Yalnızca şık görünmesi için değil evin ısısını arttırmak, evin toz ile dolmasını engellemek, zeminin kaygan yapısına karşı güvenlik önlemi almak için tercih edebildiğimiz halılar doğru seçildiğinde evin tüm atmosferini değiştiren bir etkiye sahiptir.

Halıyı sona bırakın

Ev dekorasyonu yaparken adım adım ilerlemek ve parçaları birleştirirken doğru bir sıralama ile gitmekte fayda var. Evin tümünde bir değişiklik yapmak istiyorsanız ve hem ana renklere hem de kontrast renklere karar verdiyseniz işe duvar rengi, mobilya, perde ve halı seçimi şeklinde başlayarak ilerleyebilirsiniz. Mobilyalarınızın yerleşimi, renk tonları ve tarzlarına da karar verdikten sonra kullandığım mobilyaya uygun nasıl halı almalıyım sorusunun cevabını arayabilirsiniz.
Burada renk bakımından önerimiz, duvar ve zemin renklerine karşıt renkler belirlemeniz olacaktır. Örneğin açık renk pastel tonlarda duvarlar ve zemine koyu mavi, kırmızı veya etnik desenlerde keskin renkli halılar kullanmanızı öneririz. Tabii kafanızda mobilya ve perde detayları yoksa… Kafanızda bunları belirlediyseniz öncelikle mobilyaları, sonra perde seçimlerinizi yapın, halı veya kiliminizi ona göre belirleyin deriz. Böylece ebat, renk ve desen seçenekleri kendinden ortaya çıkacaktır. Bir altın kural, perde, mobilya ve halılar tek renk olmamalı.

Evin yapısını gözden geçirin

Halı alırken nelere dikkat edilir konusunda bahsederken evin temel yapısı, değişmez şekli ve hem zemin hem de tavan detayları da göz önünde bulundurulmalı. Evin tavanında kabartı dekorlar var mı, avizelerin çevresinde herhangi bir kartonpiyer var mı, zeminde ne tip malzeme kullanılmış, mutfak tezgahının rengi ve malzemesi nedir gibi sorular hangi halı alınmalı konusunda sizi daha doğru bir noktaya götürecektir. Renk konusunda karşıtlıkları kullanabilirsiniz fakat barok tarzda kaplamalar olan iç mekana, fütüristik mobilyalar iyi durmayacaktır. Evin mimari yapısının stilini kafanızda netleştirin ve bu stilin aynısı olmasa da uzantısı olan seçimler yapın.

Dayanıklılık ve hijyen

Halılar evin tozunu içinde barındırmaya da yatkın parçalar olduğundan özellikle alerji konusunda dikkat etmeniz gerekenler olduğunda halı seçimine dikkat etmeniz gerekiyor. Kir, toz tutmayan, hızlı temizlenebilen, sık temizlendiğinde ve silindiğinde deforme olmayacak halıları seçmek evde hijyen konusunda hassas olanlar için dikkat edilmesi gerekenlerin başında. Açık renk halılar kirlenmeye biraz daha müsait olduğundan koyu renk halıları tercih edenlerin sayısı da oldukça fazla ancak hangi renk veya tona olursa olsun halının kirliliği ve toz tutuşu rengi ile değil üretildiği malzeme ile ilintili. Antialerjik, nano teknoloji, sentetik, yün gibi birden çok seneye sahip olan halıları alırken az tüylü olanları, silmeye müsait olanları ve toz tutmama özelliğinin özellikle belirtilmiş olanları seçebilirsiniz.

Renkler ve desenler

Evin dekorunu tamamen değiştirmeyi değil yalnızca yeni bir halı almayı istiyorsanız hangi koltuğa hangi halı, hangi perde ile hangi halı ve hangi tip mobilya ile ne tür bir halı almalıyım gibi detaylar içinde kaybolmuş olabilirsiniz. Öncelikle eğer evinizin dekoru hazır durumdaysa halı seçimini yaparken koltuk ve perdelerdeki renkleri baz alabilirsiniz. Perdelerde ve koltuklarda çok fazla renk ve desen var mı yoksa sadece bir tarzdalar mı? Eğer perdeleriniz ve mobilyalarınız sadece bir yapıdaysa desenli, hareketli bir tarzları varsa sade, düz, tek renk bir halı seçin.

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.