Kış Bahçesi Oluşturma Rehberi

İnsanlar ikiye ayrılır: Kışı gelip geçmesi gereken bir mevsim olarak görenler ve dört gözle bekleyenler… Soğukla aranız iyi olsun olmasın, karın yağışını içeriden izlemenin verdiği huzur inkar edilemez. Bunu yapacağınız en güzel yer ise kendi elinizle kendi zevkinize göre hazırladığınız kış bahçeniz olacaktır hiç şüphesiz. Kış bahçesi dediğimizde gözünüzün önünde devasa bir alan canlanmasın. Eğer gerçekten ikinci kategorideyseniz, yani kışı dört gözle bekliyorsanız balkonunuzu bir kış bahçesine çevirmek için ihtiyacınız olan şey, yalnızca birkaç küçük dokunuş. 

Bitkiler 

Küçük büyük fark etmez; bir bahçe bitkisiz düşünülemez. Peki, size hem bahçe havası yaşatacak hem de kapalı hem de açık bir alanda yaşamını sürdürecek saksı bitkileri nelerdir? Bizim size ilk tavsiyemiz Schefflera bitkisi olacak. Bakımı ve yetiştirilmesi çok kolay olan bu bitki doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymaz. Oda sıcaklığı onun için yeterlidir. Bu yüzden camla çevrili kış bahçeleri için çok uygundur. Bahçenizin ya da balkonunuzun boyutuna göre birkaç tane Schefflera yerleştirebilirsiniz. Bunun dışında kış bahçesi için uygun olacak diğer bitkiler Ficus çeşitleri ve Dracaena olarak sayılabilir. 

Ahşap Sıcaklığı ve Ferforje Uyumu 

Bir ortamı ısıtmanın en etkili yollarından biri ahşaptan yararlanmaktan geçer. Balkonunuzun zeminini eskitilmiş ahşap döşeme ile kaplayabilir, sağlam meyve kasalarından veya paletlerden bir bank yapabilir ya da masa ve sandalyenizi cilasız ahşaptan tercih edebilirsiniz. Ferforje bir sehpa ve üzerine koyacağınız aydınlatma aksesuarlarınız ahşapla kombinleyebileceğiniz en özel parçalar olacak. Renkli minderler, her zaman bir köşede duran yünlü şal ya da battaniyeler ve yumuşacık yastıklar burada geçirdiğiniz saatleri uzatmaya yetecek. 

 Aydınlatma 

Kış bahçelerinin fazla aydınlık olması beklenmez. Yormayan, ruhunuzu dinlendiren ama oturup kitabınızı okumanıza müsaade edecek kadar da etkisi olan bir loş bahçe aydınlatması idealdir. Bunun için mumlardan, kandillerden ya da küçük sıralı ışıklardan faydalanabilirsiniz. 

Aksesuarlar 

Balkonunuzu kış bahçesine çevirirken amacınız burada huzur bulmaksa, gözünüzü yoracak ve fazlalık yaratacak her türlü aksesuardan uzak durmalısınız. Yarattığınız atmosferle bütünleşecek en iyi aksesuarlar hasır sepetler olacak. Bu sepetleri içine dergi, gazete koymak için de çiçek ekmek için de yastıklarınızı koymak için de kullanabilirsiniz. Rengini ortamda kullandığınız ahşapla uyumlu olacak şekilde seçmeniz çok önemli. Burada uyumdan kasıt aynı renk olması değil elbette. Soft bir zeminde patlayan renkler göz yorucu olacağı için yumuşak bir geçiş yaratmak önemli. 

Kumaşlar 

Sandalyelerinizin ve bankınızın minderlerinde, masanıza sereceğiniz örtüde ya da yastıklarınızda kullanacağınız döşemelik kumaşların renklerinin pastel tonlarda olması, yarattığınız bütünü tamamlayacaktır. Griler, bordolar, bejler, toprak tonları ve bunların üzerindeki belli belirsiz minimal desenler istediğiniz atmosferi yaratmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra etnik desenlere sahip kırlentler de mekana karakter kazandırmanızı sağlayabilir. 

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.