Konuta Erişimi Kolaylaştırıyoruz

arsaVev Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Öztürk, “arsaVev olarak imarlı, ifrazlı, 18 uygulaması yapılmış, altyapısı ve sosyal alanları hazır, deprem analizleri yapılmış, tapusu hemen teslim arsalar sunarak risksiz yatırım fırsatları sunuyoruz” diyor.

Bugüne kadar 375 bin kişi ile birebir görüşmeler yapıp 13 binden fazla tapu teslim eden şirket, farklı proje çözümleri sunuyor. 2023 yılında Türkiye genelinde arsa, tarla ve ticari gayrimenkul satışlarının tüm zamanların rekorunu kırarak ilk kez konut satışlarının önüne geçtiğini söyleyen arsaVev Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Öztürk, “Konut ihtiyacı devam ederken arsa ve tarla fiyatları artmaya devam ediyor. Konuttan daha fazla kazandırdığı ve erişimi daha kolay olduğu için insanlar arsaya  daha çok rağbet gösteriyor. Konuta giden yolda arsa, basamak olarak da kullanılabiliyor. Bugün gayrimenkuldeki 10 satışın 6’sı arsa oluyor diyor.

arsaVev Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Öztürk, Türkiye’deki arsa piyasasını ve kendi gelecek projelerini anlattı.

  • arsaVev’den bahseder misiniz?

arsaVev olarak imarlı, ifrazlı, 18 uygulaması yapılmış, altyapısı ve sosyal alanları hazır, deprem analizleri yapılmış, tapusu hemen teslim arsalar sunarak risksiz yatırım fırsatları sunuyoruz. Yenilikçi ve özgün yatırım anlayışımızla Türkiye’nin en değerli lokasyonlarında doğayla iç içe, zengin sosyal alanlarla donatılmış, yüksek yaşam ve yatırım değerine sahip projeler üretiyoruz. Arsa ve konut projelerinin ürünleştirilmesi, satış ve satış sonrası süreçlerini,arsavev alanında profesyonellerden oluşan geniş kadromuz ile yürütüyoruz. Bugüne kadar 375 bin kişi ile birebir görüşmeler yapıp 13 binden fazla tapu teslim ettik.

  • Günümüzde gayrimenkul sektöründe konut satışları durma noktasındayken arsaya olan talebi nasıl değerlendiriliyorsunuz?

Toplum olarak pandemiden sonra başka bir hayatın da mümkün olduğunu gördük, doğaya olan ihtiyacımızı fark ettik. Uzaktan çalışma modeliyle doğada yaşayıp BÜYÜK PROJELERLE 3 FARKLI ÇÖZÜM SUNUYORUZ.

2020 yılı öncesinde arsa yatırımında profesyoneller, yani iş insanları ve sermaye sahipleri öne çıkıyordu. Pandemiyle beraber küçük yatırımcı ve beyaz yakalı da arsa yatırımına dahil oldu. Bu kesimin yatırım amacı bir yandan doğru yatırımla enflasyona karşı korunmak ve birikimini arttırmak, bir yandan da şehir merkezinden uzak bir yaşam için ev yapabilmek. Çünkü konut, ikamesi olmayan bir ihtiyaç. arsaVev olarak vatandaşımızın konuta erişiminin neredeyse imkânsız olmasını dert edindik ve çözüm bulmak üzerine çalışıyoruz. Misyonumuz her vatandaşımızın bir ev ya da sonradan üzerine ev inşa edebileceği bir arsa sahibi yapmak. Bu çerçevede de arsaVev projelerimizle bu soruna çözüm bulabilmeyi umuyoruz. Bu alanda 3 farklı çözüm sunuyoruz:

• Bunlardan ilki Bireysel Arsanıza Kendi Konutunuzu Yapma; ruhsat alım ve istenirse yüklenici desteği verdiğimiz sosyal alanlarla donatılmış, altyapısı hazırlanmış arsalar sunuyoruz.

• Bir diğeri iki Aşamalı Konut Modeli; önce arsasını alıp daha sonra üzerine evini inşa ettirdiği, müteahhidi bizim tarafımızdan belirlenmiş sosyal alanlarla donatılmış arsalar sağlıyoruz.

• Son olarak arsaVev Modeli; arsaVev’den imarlı arsa satın alıyorsunuz, anlaşmalı müteahhitimiz kat karşılığı modeli ile inşaatı gerçekleştirerek sizi ev sahibi yapıyor. Ayrıca tüm ürünlerimizde künye sistemi ile yatırımcılara doğru bilgilendirme sağlıyoruz.

Her arsa için bir künye oluşturarak, arsa kaç metrekare, hangi statüde, ev yapmak istendiğinde kaç metrekare olacak gibi çok çeşitli bilgilere erişim imkânı veriyoruz. şehirdeki işlerimize devam etmek mümkün oldu. Ne yazık ki deprem gerçeği ile bir kez daha yüzleştik, alçak katlı binalara yerleşme talebi arttı. Bu süreçte ekonomik konjonktür, istenmeyen yerlere doğru yöneldi. Böylelikle konuta erişim, zorlaştı. Günümüzde kredi faizleri, krediye ulaşım zorluğu, artan konut stoku ihtiyacı, inşaat malzemelerinin maliyetindeki artış, ev sahibi olacakları farklı çözümlere yönlendirdi. Buradaki çözüm, arsa alıp ev yaptırmak oldu.

  • Son 1 seneye baktığımızda arsa satışları ne seviyede?

Rakamlara bakıldığında arsa, konuttan daha fazla kazandırıyor. Konut ihtiyacı devam ederken arsa ve tarla fiyatları artmaya devam ediyor. Konuttan daha fazla kazandırdığı ve erişimi daha kolay olduğu için insanlar arsaya daha çok rağbet gösteriyor. Konuta giden yolda arsa, basamak olarak da kullanılabiliyor. Bugün gayri menkuldeki 10 satışın 6’sı arsa oluyor. 2023 yılında Türkiye genelinde arsa, tarla ve ticari gayrimenkul satışları tüm zamanların rekorunu kırarak ilk kez konut satışlarının önüne geçti. Giderek artan konut fiyatları bugün ortalama 3 milyon ila 5 milyon liradan başlıyor ama 300 bin liraya dahi imarlı arsa bulmak mümkün… Bugün 500 metrekare bir arsa aldığınızda 2 yıla kadar vade yapılıyor bu da özellikle maaşlı çalışan vatandaşlarımız için büyük avantaj sağlıyor. Arsa’nın konuttan daha fazla kazandırması da rağbeti arttırıyor.

Nerelerde projeleriniz var?

izmir Dikili ve Foça’da, Aydın Kuşadası’nda, BalıkesirAvşa Adasında ve Çanakkale-Ezine ‘de projelerimiz bulunuyor.

Kaynak: Ekonomist Dergisi, 18 Şubat – 2 Mart 2024 sayı: 152273

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.