Konuta yatırım yapma zamanı mı? 20 kat getiri sağladı… Düşük faizli konut kredisi gündemde! İşte ev sahibi olmak isteyenlerin bilmesi gerekenler

Konuta yatırım yapma zamanı mı? 20 kat getiri sağladı… Düşük faizli konut kredisi gündemde! İşte ev sahibi olmak isteyenlerin bilmesi gerekenler

Ev sahibi olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Yükselen kiralar nedeniyle tasarruflarını konuta yönlendirmeye başlayanların sayısı düşüşe geçen fiyatlarla artabilir. Uzmanlar konut alımı için tam zamanı olduğunu, fiyatların ilerleyen zamanda hızla yükseleceğini ve ev almayanların pişman olacağını belirtti. Düşük faizli kredi için de faiz oranının iddia edilenlerden yüksek olabileceğine yönelik detaylara yer verildi. ArsaVev Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Öztürk ise arsa ve konut dışı gayrimenkulün en çok kazandıran yatırım aracı olduğunu söyledi.

“YÜKSEK FAİZ KONUTA ULAŞIMI İMKANSIZ HALE GETİRDİ”
Bülent Öztürk – ArsaVev Yönetim Kurulu Başkanı

Konut kredisi faizlerinin yüksek olması nedeniyle satın almaların zorlaştığına değinen ArsaVev Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Öztürk “Krediye ulaşımın zorlaşması, gayrimenkul alımını neredeyse imkânsız hale getirdi. Konut ve barınma, ikamesi olmayan bir ihtiyaç. Böyle hayati bir ihtiyaç için beklenen bu kredi olanağının önümüzdeki birkaç ay içinde açıklanarak hayata geçmesini bekliyoruz” dedi.

Öztürk’ün verdiği bilgiler şöyle:

“ARSA VE KONUT DIŞI GAYRİMENKUL EN ÇOK KAZANDIRAN YATIRIM ARACI OLDU”

Sadece konut değil, gayrimenkul ülkemizde her zaman uzun vadede en çok kazandıran yatırım enstrümanı olmuştur. Ancak özellikle günümüzde yaşanan erişilebilir fiyatlı konut kıtlığı, her yıl yurt genelinde 500 bin konut açığı vermemiz, fiyatların yükselmesi ve krediye ulaşımın zorlaşması ile konuta erişim neredeyse imkânsız hale geldi. Konuta ulaşamayanlar, doğru bir yatırımla enflasyona karşı birikimlerini korumak ve ikinci aşamada konutuna sahip olmak için arsa satın alımına yöneldi.
Arsa ve konut dışı gayrimenkul satışları tarihimizde ilk kez konut satışlarının üzerine çıktı, %62,2 ye ulaştı ve en çok kazandıran yatırım aracı oldu.

“ARSA YATIRIMI TEKNİK BİR İŞTİR”

Arsa yatırımı teknik bir iştir. Tarla vasfındaki bir araziye imar izni alınabilecek mi? Araziye ulaşan bir yolu var mı? Yok ise yapılır mı? Ne zaman yapılır? Yapılırsa, altyapısı da gelir mi? Arazinizin konumunun ve niteliğinin değişme ihtimalini nasıl yönetebileceksiniz? Arazinizin çevresi yapılandırılacak mı, değerlenecek mi? Arazinize evinizi güvenle yapacak bir müteahhit bulabilecek misiniz? Bunların hepsi çok dikkat edilmesi gereken hususlar. Biz künye sistemi ile yatırımcılara doğru bilgilendirme sağlıyoruz. Her arsa için bir künye oluşturarak, arsa kaç metrekare, imar durumu nasıl, hangi statüde, ev yapmak istenildiğinde kaç metrekare olacak gibi çok çeşitli bilgileri yatırımcı ile ilk aşamada paylaşıyoruz.

Yatırımcılara tavsiyemiz, ya bizim gibi profesyonel arsa geliştiricisi şirketlerden satın alım yapmaları ya da resmi mercilerden dikkatlice gerekli kontrolleri sağladıktan sonra alım yapmaları olacaktır.

“YATIRIM İÇİN ALINAN KONUTLARDA KREDİ KISITI KALKABİLİR”

Konut barınma ihtiyacının dışında önemli de bir yatırım enstrümanı. Vatandaşlarımızın yatırım planlarının devam edebilmesi için kredi kısıtının da yakın dönemde kalkacağını değerlendiriyoruz ancak bunun kredi düzenlemelerinde 2.fazda yer alacağını düşünüyoruz.

“KONUT VE ARSA TÜM YATIRIM ARAÇLARINI GEÇTİ”

Konut ve arsanın getirisi tüm yatırım araçlarını geçmiş durumda. Son 3 yılda özellikle arsada 20 kat artışın yaşandığı bölgeler oldu, böyle bir getiri arsa dışında hiçbir yatırım aracında mümkün değil.

“MEVDUAT FAİZİNDEKİ DÜŞÜŞ YATIRIMCIYI KONUT VE ARSAYA YÖNLENDİRECEKTİR”

Mevduat faizi getirisinin düşmeye başlaması, doğru yatırım aracı arayan ve birikiminin enflasyon karşısında erimemesini isteyen yatırımcıyı hem konut hem de arsa yatırımına yöneltecektir.

“LÜKS KONUT SATIŞLARIN SERT DÜŞÜŞ VAR”

Lüks ve marka konut satışlarında son dönemde ciddi düşüş yaşanıyor. Bu düşüşün nedeni; konut fiyatlarının normalin üzerinde yükselmesi ve ekonomik konjonktürdeki belirsizlikler olarak değerlendiriyoruz. Bunun yanı sıra, vatandaşlarımızın yurt dışında konut edinme ilgisinin de arttığını gözlemliyoruz.

“3-8 MİLYON LİRA ARASI KONUTLAR SATILIYOR”

Bölgeye ve konut tiplerine göre değişkenlik gösterse de en fazla 3 milyon TL ila 8 milyon TL bandında olan konutlar işlem görüyor.

Habere ulaşmak için tıklayınız

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.