O Yatırım Aracı Gram Altını Unutturdu: 1 Yılda 3 Katına Çıktı

Enflasyon karşısında yatırım araçlarında farklılık yaşanırken bir yıldaki getirisi yüzde 200’lere ulaştığı belirtildi. Gram altının yanı sıra gözler artık o yatırım aracına çevrildi.  

Çatalca, Silivri, Çanakkale, Yalova, Sakarya, İznik ve İç Anadolu’nun batı kesimlerde yer alan arsalar, yoğun ilgi odağı haline geldi. İstekler üzerine devamında fiyat artışları dikkat çekiyor. Son bir yılda imarlı ve tarla statüsündeki arsalarda fiyat değişimleri yüzde 200 oranlarıyla kar oluşturuldu. 

Gayrimenkul Uzmanı Bülent Öztürk, 2022 yılındaki pandemi ve devamında olan İzmir – 6 Şubat tarihinde deprem felaketleriyle beraber arsalara olan istek gündeme geldi. İstek üzerine son dönemlerde konuta erişimde maliyet, finansman ve fiyatların artış göstermesiyle ciddi sorunlar yaşanıyor. İç Anadolu Bölgesi’nin batı tarafında ise fiyat artışları görüldü. İstanbul’un yakın çevrelerinde Ege’nin kuzeyinde ve Antalya’da yoğun olarak arsa talepleri oluşturuldu. 

Son 3 senedir arsalar üzerinde ciddi yatırımlar yapılırken 2020’den beri insanlar arsayı bir yatırım aracı olarak tercih ediyor. 5 yıl içerisinde bir defa arsa yatırımı yapılırken arsalar, çoğunlukla kullanım ve ihtiyaç üzerinden yatırım aracı olarak hayatımıza giriş yaptı. Satışların artmasının beraberinde suistimalleri de getirdiğini anlatan Öztürk, “Arsa çok teknik bir iştir. İnsanlar açısından hemen kavranabilecek durum değildir.” dedi. 

Vergi Dışında Mağduriyetler Yaşanıyor 

İleriki dönemlerde yaşanacak olan mağduriyet üzerine değinen Öztürk, insanlar oralarda kendilerine ait yerleşim alanı olduğunu belirtirken ilerleyen zamanlarda toplu konutlaşmaya devletimizin izin vermeyeceğiyle ilgili hayal kırıklıkları yaşanabileceğini belirtti. 

 

Yayınlanan Haberi Görmek İçin Tıklayınız

 

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.