Sehpa Çeşitleri Nelerdir?

Ev ve iş yerlerinin hem dekoratif hem de kullanışlı parçalarından biri olan sehpa çeşitleri nelerdir konusunda ve kullanım alanları hakkında biraz araştırma yaptık. Bakın ortaya neler çıktı. 

Alanda bulunan büyük masanın aksine modüler bir şekilde kullanıma olanak tanıyan sehpa çeşitleri nelerdir konusunda araştırma yaparken sehpanın kullanım alanlarına değinmeden geçmek istemedik. Sehpalar kısaca ufak, yeri değiştirilebilir, ihtiyaca göre kullanım alanı değişebilen masalara deniyor. Katlanabilen sehpa, zigot sehpa, cam sehpa, tv sehpası ve laptop sehpası gibi farklı çeşitleri bulunan sehpalar nasıl kullanılır konusu oldukça kişisel ve ihtiyaca yönelik. 

Hangi odaya hangi sehpa?

Eviniz için sehpa alırken düşünülmesi gerekenler sehpanın sabit yerde kalıp kalmayacağı, farklı amaçlarla kullanılıp kullanılmayacağı ve yüksekliğinin nasıl olması gerektiği gibi detaylardır. Sehpanın kullanılacağı oda yatak odasıysa yatak başına koyulacak bir sehpada çekmecelerin olması işlevselken, salonda veya oturma odasında kullanılacak bir sehpanın katlanabilir olması tercih edilebilir. Örneğin laptop ile çalışmak için kullanılması planlanan bir sehpanın tekerlekli olması ve diğer sehpa türlerine göre biraz daha yüksek seçilerek koltukta oturulduğunda da rahatlıkla kullanılması düşünülebilir. 

Farklı türlerdeki sehpaları değerlendirirken hangi sehpanın hangi amaçla kullanıldığını bilmekte fayda var. 

 Zigon sehpa nedir? 

Katlandığında yer kaplamayan ve kullanılmadığı zaman ortadan kaldırılma imkanı sunan zigon sehpa nedir sorusuna pratik, portatif ve işlevsel bir sehpa türü demek mümkün. Zigon bir sehpanız varsa koltukta otururken yanınızda bulunması gerekenleri koyabildiğiniz, gelen misafirinizin önüne rahatlıkla koyabildiğiniz, alçak olmaması durumunda laptop ile çalışırken bile faydalanabileceğiniz bir parçanız var demektir. 

 Orta sehpa nedir? 

Özellikle geniş mekanlardaki oturma alanlarında sıklıkla gördüğümüz orta sehpa nedir konusunun ortak paydası dekoratif eşyaların üzerine koyulduğu, oturma grubuna mesafesine bağlı olarak otururken bardak gibi parçaları üzerinde tutabileceğimiz ve hatta yerde oturarak yemek yemek istediğimizde bile faydalanabileceğimiz parçalar olacaktır. 

Evde alanınız yeterli ise tekerlekli bir orta sehpa alarak yerini değiştirmek istediğinizde değiştirebilir ve oturma grubundaki koltuklara dilediğiniz yakınlığa ve uzaklığa çekebilirsiniz. Orta sehpa seçerken uygun boyutun seçilmesine dikkat etmek önemli. Bunu yaparken koltukların büyüklüğünü ve orta sehpayı koyduğunuzda koltukta oturma mesafesini ve sehpanın halı üzerindeki duruşunu da hesaplamak gerekiyor. 

Cam tavanlı sehpa nedir? 

Çoğunlukla ahşap ve metal malzeme ile birlikte kullanılan cam tavanlı sehpalar orta sehpa olarak veya oturma grubunun aralarında konumlanan dekoratif ve işlevsel sehpa türlerindendir. Koltuk aralarında kullanıldığında üzerine abajur da koyulabilen bu sehpalar şık mekanların vazgeçilmez seçimleri arasında. Kısacası cam tavanlı sehpa nedir sorusunun cevabı şık ve işlevsel sehpa türlerinden biridir demek mümkün. 

Mermer sehpa nedir ? 

İster yatak odasında ister oturma alanında olsun lüks bir görünümü sağlamanın en etkili yollarından biri mermer parçalara yer vermek. Bu durumda mermer sehpa nedir konusu da tıpkı çam tavanlı sehpalar gibi sıklığı temsil ediyor. Ahşam ve metal parçalar ile birleştirildiği sıklıkla gölen mermer sehpalar diğerlerine göre daha ağır malzemeden yapıldığı için sabit bir yerinin olacağı. Ve modüler bir yapı için uygun olmadığı da unutulmamalıdır. 

TV sehpası nasıl olmalı? 

Eviniz veya iş yeriniz için seçeceğiniz tv sehpası nasıl olmalı konusunda kafanız karıştıysa seçim yapmaya ve opsiyonları değerlendirmeye tv sehpasını konumlayacağınız duvarın ölçülerinden ve sehpanın üzerinde tv dışında bir eşya kullanıp kullanmayacağınızdan başlayabilirsiniz. TV sehpalarının bazıları sehpa üzerinde rafların ve dolapların da olduğu, sehpa altında çekmecelerin konumlandığı bir yapıdadır. Alanın büyüklüğü ve tv dışında kullanılacakları değerlendirdikten sonra tv sehpalarının da cam, metal, ahşap ve mermer gibi farklı türlerinden alanın dekorasyonuna uygun bir tanesini seçebilirsiniz. 

Laptop sehpası nasıl seçilir? 

Evden çalışma sisteminin hayatımıza girdiği bu dönemde evde en çok ihtiyacımız olanlardan biri de laptop sehpası. Laptop sehpası seçerken dikkat edilecek birinci detay genişliği ikincisi ise uzunluğu olacaktır. Laptoplar için üretilen sehpalar çoğunlukla tekerlekli olup koltukta otururken veya yatakta yatarken de kullanılabilirler. Birçok laptop sehpasının uzunluğu değiştirilerek uygun halde sabitlenebilir yapıdadır. 

Her ne kadar sehpa çeşitleri isimleri birbirinden farklı olsa da sehpaların kullanım alanlar birbirine çok benzer. Ancak sehpa nedir sorusunun ilk cevabının portatif, işlevsel ve ihtiyaç halinde kullanılan masa olduğunu unutulmadan ev içinde sabit duran sehpalar ve modüler yani ihtiyaç dahilinde kullanılan farklı türde sehpalar bulundurmak iyi olabilir. 

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.