Ev Dekorasyonunda En Sık Yapılan 5 Hata

Ev dekorasyonunda başarılı bir sonuç elde etmek istiyorsanız, sık yapılan hatalardan kaçınmalısınız. Ev dekorasyonunda en sık yapılan 5 hatayı ve bu hatalardan nasıl kaçınabileceğinizi bu yazıda paylaşıyoruz. 

Ev dekorasyonu, kişisel zevklerin ve yaşam tarzının yansıtıldığı bir sanattır. Ancak bu sanatta da bazı temel kurallar vardır. Bu kuralları ihmal etmek, mekanın estetik ve fonksiyonelliğini olumsuz etkileyebilir. İşte ev dekorasyonunda sıkça yapılan hatalar ve bu hatalardan nasıl kaçınabileceğiniz hakkında bilmeniz gerekenler.

Her Duvarı Kapatmayın

Odada bulunan her duvarın önüne bir kanepe ya da masa koymak zorunda değilsiniz. Tam tersine bunu yapmak, derli toplu bir mekandan ziyade sıkıcı ve tekdüze bir oda görünümüne neden olur. Bu yüzden siz siz olun, mobilyalarınızı yerleştirirken mobilyaları ‘’hangi amaçla ve hangi sıklıkta’’ kullanacağınızı iyi analiz edin.

Evin Doğal Işığını Engellemeyin

Ev dekorasyonu deyince ilk dikkat edilmesi gereken faktör ışıktır. Bu yüzden pencerelerden eve giren gün ışığından maksimum yararlanmaya odaklanın. Özellikle klasik tarzdaki kalın ve ağır perdelerden uzak durmanızda fayda var. Açık renkli fon perdeler ya da ayarlanabilir stor perdeler evinizi çok daha ferah ve canlı gösterecektir.

Aşırı Eşya Kullanımından Kaçının

Modern bir mobilyayı vintage bir sehpa ile kombinleyip, eklektik bir tarz yaratmak başarılı bir dekorasyon hamlesidir. Ancak ‘’biraz ondan, biraz bundan’’ demeyi abartıp, odanızı gereğinden fazla eşya ve aksesuarla doldurursanız elde edeceğiniz tek şey maalesef, rüküş ve sıkışık bir mekan olacaktır.

Bir Odada Birden Fazla Yıldız Kullanmayın

Ev dekorasyonunun sade olanı makbul olsa da her odanın bir ‘’yıldızı’’ yani dikkati toplayacak şık bir odak noktası olmalıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey, tıpkı abiye elbiselerdeki dekolte ölçüsü gibi yıldızı tek tutmaktır. Örneğin gösterişli bir TV ünitesi ile görkemli bir antika konsolunu aynı odada kullanmak çok doğru bir seçim olmayacaktır.

Eşya – Oda Orantısını Gözden Kaçırmayın

Odanın alanı ve bu alanda kullanılacak mobilyaların birbiri ile oranı dikkat edilmesi gereken bir konudur. Aksi halde mekanın olduğundan daha dar ve basık görünmesi kaçınılmaz olabilir. Yeni mobilyalar satın almadan önce, mobilyaların kullanılacağı odanın bir krokisini çizmek ve ne kadar boşluk bırakılacağını hesaplamak bu riski ortadan kaldıracaktır. Söz konusu boşlukları hesaplarken, odada hareket alanı bırakmaya özen göstermelisiniz. Bu kuralların, halıdan duvara asılacak tabloya kadar geçerli olduğunu unutmayın. Örneğin, kocaman bir duvarda tek başına asılı duran küçük bir çerçevenin son derece anlamsız bir görüntü vermesi gibi. 

 

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.