Küçük Evler İçin Depolama Fikirleri

Küçük evlerde depolama zorluğu mu yaşıyorsunuz? Eşyalarınızı düzenli ve verimli bir şekilde depolamak için pratik ve işlevsel çözümlerle tanışın. İşte küçük evler için depolama fikirleriyle yaşam alanınızı genişletme yolları. 

Eviniz küçük, hele bir de aileniz genişse sürekli yeni eşyalara yer açmak bir kabus haline gelebilir. Elbiseler, ayakkabılar, mutfak eşyaları, kitaplar derken her şey üstünüze üstünüze gelmeye ve evde yaşam alanı iyice daralmaya başladıysa, bu sorunu birkaç küçük ipucu yardımıyla kolayca çözebilirsiniz.  

Evinizi İyi Tanıyın 

Küçük mekanları daha verimli kullanmanın ilk kuralı, evinizi iyi tanımaktır. Evinizi iyi tanımaktan kastımız, örneğin bir kütüphane ünitesi yaparken duvar kirişlerinin oyuntularına uygun bir raf seçmek daha çok kitap depolamanızı sağlayacaktır. 

Dolap İçlerini Verimli Kullanın 

Kocaman bir gardırobunuz olmasına rağmen eşyalarınızı sığdırmakta zorlanabilirsiniz. Bunun sebebi, dolap içlerindeki geniş alanları yeterince verimli kullanmamanız olabilir. Dolapların içine yerleştireceğiniz dekoratif kutular ve seperatörler sayesinde bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Bu sayede daha çok miktardaki eşyayı, daha düzenli şekilde depolamanız mümkün olacaktır. 

Fonksiyonel Mobilyalar Tercih Edin 

Mobilya satın alırken rahatlığı ve şıklığı kadar işlevselliği de önemseyin. Çünkü modern mobilyaların sağladığı depolama alanları sayesinde evde yaşam çok daha keyifli hale geliyor. Örneğin yatak alırken klasik bir karyola yerine sandıklı bir baza tercih ederseniz, yorgan – yastık vb. gibi büyük hacim kaplayan eşyalarınızı kolayca saklamanız mümkün olacaktır. Ya da seçtiğiniz oturma grubu sandıklı bir saklama alanına sahipse çocuğunuzun oyuncakları veya her gün kullandığınız çanta vb. eşyaları sürekli elinizin altında olacak şekilde ortalıktan kaldırabilirsiniz. İşlevselliğin en çok önem kazandığı mobilyalardan olan gardırop ve vestiyer seçerken, blok ve hantal mobilyalardan kaçının. Birbirinden ayrılabilen küçük parçalardan oluşan ünite tipi gardırop ve vestiyerler, daha küçük bir eve taşınsanız da farklı şekillerde kullanılma imkanı sunar. 

Eşyaları Daima Sınıflandırın 

Evde yaşam alanı kazanmanın en basit yollarından biri de eşyaları türlerine göre sınıflandırmaktır. Böyle bir depolama yöntemi seçerseniz, yaklaşık aynı ebada sahip olan eşyaları bir arada tutarak yer kayıplarının önüne geçebilirsiniz. Örneğin mutfak dolaplarında bardak ve tabak raflarını mutlaka ayırın. Yatay olarak yerleştirilebilen eşyaları birlikte ve diğer eşyalardan ayırarak yerleştirin. Bu pratik çözüm depolama alanlarınızı daha verimli kullanmanızı sağlarken, aynı zamanda kolay kolay dağılmayan bir eve sahip olmanızı sağlar. 

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.