Mükemmel Sofra Kurma Rehberi

En sevdiklerinizi evde, kendi elinizden çıkan bir sofrada ağırlamanın keyfi bambaşkadır! Elinizin lezzetini taşıyan enfes yemeklerle donattığınız davet sofrasının daha da akılda kalıcı olmasını isterseniz, ev ortamında mükemmel sofra kurma tüyolarımıza göz atın:

Tema Belirleyin

En şık yemek takımlarını ya da masa aksesuarlarını seçmek yetmez. Eğer davet sofranızın kendine has bir ruhu olsun istiyorsanız sofranızı hazırlamadan önce işe bir tema belirlemekle başlayın. Örneğin çok samimi bir arkadaş grubunu ağırlayacaksanız, ortak zevklerinizi yansıtan bir tema seçerek onlara kendilerini özel hissettirebilirsiniz. Tüm davetlilerinize özel hazırlayacağınız minik isimlikler ya da esprili notlarla sofranızı sıradanlıktan uzaklaştırabilirsiniz. Ya da tüm ailenizi bir bayram sofrasında misafir edecekseniz, nostaljik detaylar kullanarak sofranıza renk katabilirsiniz.

Örtü & Peçetelerin Ütülü Olmasına Dikkat Edin

İyi bir davet sofrası kurmanın ilk kuralı kullandığınız masa örtüsü, runner ve peçete gibi kumaş malzemelerin tertemiz ve jilet gibi olmasıdır. Üzerinde kat izleri veya kırışıklıklar bulunan bir örtü, en şık sofranın estetik görüntüsünü bile bozabilir.

Sofra Yerleşim Kurallarını Uygulayın

Sofra kurmak tamamen yaratıcılığa dayalı gibi gözükse de, sofranızı hazırlarken bazı temel kurallara uymanız gerekir. Tabak diziliminde üstten alta doğru; çorba kasesi, ara sıcak tabağı ve servis tabağı sıralamasına uyulmalıdır. Çatal – bıçak setlerinin diziliminde de, kullanım sırasına göre içten dışa doğru bir yerleşim kullanışlı olabilir.

Simetriye Özen Gösterin

İyi ve özenli görünen bir sofranın en önemli sırlarından biri de sofradaki her şeyin simetrik ve düzgün yerleştirilmesidir. Bu yüzden konuklarınız gelmeden önce, masadaki tüm objelerin duruşunu kontrol etmenizde fayda var.

Şık Aksesuarlar Kullanın

Sofra kurma tüyoları arasında elegan aksesuarlar kullanmayı saymazsak olmaz. Sofra temanızla uyumlu renklerde sade ve düzenli duran taze çiçekler, tealight mumluklar ya da konseptinize göre seçeceğiniz boncuk, doğal taş ya da şamdan gibi aksesuarlarla sofranızı dekorasyon dergilerinden fırlamış bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Aksesuar kullanımında dikkat etmeniz gereken en önemli şey abartıdan uzak durmak ve sofranızın kalabalık görünmesini engellemek.

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.