Alerjik Bünyeler için Süpürge Önerileri ve Etkili Önlemler

Alerjik bir bünyeye sahipsek özellikle tozlu ortamlarda zaman geçirmek bizim için eziyet haline gelebilir. Evimizde, iş yerimizde sıkça zaman geçirdiğimiz yerlerde tozdan uzak bir ortam sağlamak için alabileceğimiz birçok önlem var, bunların başında da her türlü alerji için süpürge önerileri almak ve bir takım tozdan arınma yollarını araştırmak. Baharla birlikte artan toz alerjisi sorunu olanlar için hepsini derledik.

Yaşam alanlarında bulunan, gözle görülmeyen bir tür böcekli canlılar da denebilecek formlara toz akarları denir. Toz akarlarının yaşayabilmesi için gerekli olan iki şey vardır, yüksek ısı ve nem. Evimizde, iş yerimizde, aracımızda veya kullandığımız eşyalarda toz akarlarının bulunması özellikle alerjik bir bünyeye sahip olanlar ve toza alerjisi olanlar için bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Toz alerjisi ile başa çıkabilmek için gerekli önlemlerin alınmaması, ortamın havalandırılmaması, toz alerjisi belirtileri konusunda hassasiyet gösterilmemesi kronikleşebilecek hastalıkları da beraberinde getirebilir.

Toz alerjimin olduğunu nasıl anlarım?

Toz alerjisi nedir dendiğinde evdeki tozlara karışan böceklerin kişi tarafından solunması sonucunda meydana gelen reaksiyonlardan bahsetmiş oluyoruz. Evdeki toza karşı toz alerjisi neden olur sorusundan sonra toz alerjisi nasıl anlaşılır konusuna eğilmekte fayda var. Zira görmezden geldiğimiz ancak toz alerjisi olan ne yapmalı konusunda hassasiyet göstermemiz gereken bazı noktalar var.
Önlemi alınmamış alerjiler zamanla özellikle solunum yollarında ciddi sıkıntılara sebep olabilir. Toz alerjisi olanlar yeni bir ortama girdiklerinde kaşınma, öksürük, gözlerde kızarma, nefes darlığı, hapşırma ve deride reaksiyonlar ile karşılaşabilirler. Böyle bir durumun ortaya çıkması durumunda alandan uzaklaşmak, alanı havalandırmak ve devamlı kullanılan bir alerji ilacı varsa ondan faydalanmak iyi olabilir.

Toz alerjisi ile başa çıkma yöntemleri neler?

Kapalı alanlarda daha fazla maruz kaldığımız toz alerjisi nasıl geçer konusu zaman zaman doktor kontrolünde ilerlemesi gereken bir süreçtir ancak özellikle ev ve ofis ortamında alınacak bazı önlemler toz alerjisine ne iyi gelir sorusunun ilk adımlarını atmamızı sağlayacaktır.
Ev ortamında halılarda, yatak örtülerinde ve tekstil ürünlerinde biriken tozlar alerjik bünyeleri olanların sıklıkla temizlemesi gereken eşyalar arasındadır. Ev tozları toz akarlarının en korunaklı yerleri olduğundan alerji için süpürge kullanmak, evi düzenli olarak havalandırmak, nevresimleri, havluları ve kıyafetleri çırparak havalandırıp, düzenli olarak değiştirmek oldukça önemlidir.
Çok fazla eşyanın olduğu alanlarda temizlik yaparken çoğunlukla detaylı temizlik yerine yalnızca toz alma ve süpürme işlemini gerçekleştirmeyi tercih ederiz. Bu yüzden toza alerjisi olanlar ne yapmalı sorusunun yaygın cevaplarından birinin alanda toz tutacak eşyaları bulundurmamak, toz alerjisi olanlar için halı kullanmak, alerji için süpürge önerisi alarak kendimiz için uygun olanı seçmek doğru olacaktır. Özellikle yeni doğan bebeklerin, yaşlıların, alerjik bünyelerin yaşadığı evlerde alerji için süpürge kullanmak toz alerjisi ile başa çıkabilmenin en etkili yoludur.

Alerji için süpürge önerileri

Alerjik bir yapıya sahipseniz ve evdeki tozlarla başa çıkmanın en etkili yöntemlerini arıyorsanız alerji için süpürge önerileri ile kendiniz için en uygun ve pratik süpürgeyi seçebilirsiniz. Evi temizlemenin zorluk değil keyifli bir arınma olması için ihtiyacınızın hangisi olduğunu saptamanıza yardımcı olalım.

Torbasız süpürgeler

İçinde tozların biriktiği bir torbayı barındıran süpürgeler geçmişte kalmış ancak kullanıcısı da hiç az olmayan modellerden. Ancak özellikle toz alerjisi olanlar için temizleme işlemi sırasında toza maruz kalma ihtimali olduğundan günümüzde yerini daha antialerjik ürünlere teslim etme yolunda olduğunu unutmamak gerekiyor. Evdeki tozlarla mücadele için torbasız modelleri seçebilirsiniz.

Baston süpürgeler

Evini düzenli olarak süpürmeyi tercih edenler, pratik ev aletlerini tercih edenler ve evdeki tozlardan arınırken çok fazla yorulmak istemeyenler için en uygun model uzun formu ile baston şeklindeki süpürgelerdir. Hafif, hareket kabiliyeti yüksek ve değişebilen başlıkları ile evin hemen her yerinin temizlenebilmesini mümkün kalan bu model her eve lazımlar arasında.

Islak ve kuru süpürgeler

Süpürme sırasında evdeki tozu suyun içine hapsederek toz ile teması tamamen kesen modellerden biri olan ıslak kuru süpürgeler özellikle alerjisi olanların, evde kedi ve köpek besleyenlerin birincil tercihlerinden. Diğer süpürgelere nazaran daha büyük olan bu tip süpürgelerin ömrü de oldukça uzun.

Hepa filtreli süpürgeler

Kısaltması HEPA ifadesi ise Yüksek Verimli Partikül Filtresi anlamına gelen bu süpürge tipi alerjik bünyelerin ve astım hastalarının göz bebeklerinden. En ince toz partiküllerini bile emme özelliğine sahip olan bu süpürge türü alerji için süpürge önerileri arasında en gözdelerden biri. HEPA türü süpürgeler filtreleri ile 0.3 mikron boyutundaki partiküllerin 99.97% ‘sini filtreleme özelliğine sahip. Hazne değişimi ve ergonomisi de oldukça iyi olan bu süpürgeler düşünmeden alınabilecekler arasında.

Akıllı robot süpürgeler

Siz evde yokken çalışan, etraftaki tozları arındıran ve evi size hazırlayan bir yardımcınız olmasını hayal ettiniz mi hiç? Gelişen teknoloji ile artık bu mümkün. Akıllı robot süpürgeler sayesinde evde olmadığımız zamanlarda temizliği yapmak, hassas noktalardaki tozlardan arınmak ve alerji riskini ortadan kaldırmak da mümkün. Ev temizliğini sevmiyor ancak alerji için süpürge önerileri araştırıyorsanız akıllı robot süpürgelerden birini hayatınıza davet edebilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.