Diyet Yapanlar İçin Gerekli Mutfak Aletleri

‘’Yemek yapmak için vaktim yok.’’ bahanesini kabul etmiyoruz. Bu mutfak aletleri sayesinde leziz ve sağlıklı bir öğün hazırlamak sadece dakikalarınızı alacak!

Sağlıklı yaşam pek çoğumuzun sandığı gibi ilk olarak sağlıklı gıda ve ilaçlar almaktan değil, aksine öncelikle alışkanlıklarımızdan kurtulmaktan ve onları bırakmaktan geçer. Diyet ve beslenme kürleri bu bakımdan en önemli önceliğimizdir. Siz de bağışıklık sisteminizi iyileştirmek, sağlıklı bir bedene sahip olmak ve sağlıklı kilo vermek veya almak istiyorsanız diyet dünyasına hoş geldiniz. Diyet beslenme beraberinde diyet için gereken mutfak altyapısını, mutfak yardımcı aletleri getirir. Örneğin çiğ beslenme diyeti yapmak isterseniz sebzeleri pişirmeden işleyen bazı mutfak aletleri devreye girecektir. Farklı diyetler ve kürler için o beslenme şekline özel mutfak aleti seti gibi ürünler giderek daha popüler hale gelmektedir. Siz de beslenme şeklinizi belirli bir diyete göre düzenleyecekseniz işin başında o diyete uygun mutfak aletleri listesi yapmak gelecektir. Bu yapacağınız elektrikli mutfak aletleri listesi bütçe ve kalite açısından doğru aleti seçmek adına büyük önem taşır. Biz de bu yazımızda mutfak aleti açısından diyete uygun ne seçenekler var, listeledik ve diyete uygun mutfak aletleri açısından size rehber kıvamında bir yazı hazırladık.

Katı Meyve Sebze Sıkacağı

Diyet için mutfak aletleri denilince katı meyve sıkacağını anmadan geçemeyiz. Katı meyve ve sebzelerin sularını sıkan ve posasını ayıran bu alet, pek çok diyet için bize uygun malzemeleri çıkartır. Sıvı diyeti için olmazsa olmazdır. Yeni nesil sağlıklı beslenme uzmanları, geleneksel eski katı meyve sıkacağının sıktığı meyve ve sebzeyi fazlasıyla ısıtarak besin değerinin düştüğünü ortaya koymaktadır. Bu bakımdan slow-juice denilen, normalinden daha yavaş çalışan, daha az su çıkaran ancak nitelikli posa elde etmenizi sağlayan elektrikli alet ile tanışın. Slow Juicer özellikle çiğ diyetlerin ve sıvı diyetlerinin en önemli aletidir.

Dehidratör Meyve Sebze Kurutucu

Mutfak aletleri arasında en yararlı bir tanesi de dehidratördür. Meyve ve sebzeleri mevsiminde hem sağlıklı hem ucuz halde alarak ev ortamında kurutmanıza ve saklamanıza yardımcı olan bu alet çiğ ve vegan beslenmenin en büyük yardımcılarındandır. Dehidratör sayesinde pek çok meyve ve sebzeden ince doğrayarak cips elde edebilir, süper besinlerinizi evde yapabilirsiniz.

Bar Blender

Sıkı bir bar blender, smoothie’den lassi’ye, meyve ve sebze püresinden çorba ve kokteyl gibi içeceklere, diyet yapanlar için ara öğün açısından pek çok şeyi bir arada yapabilen mutfak aletidir. Bar blender alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, çok ucuz, güçsüz, kırılgan bir alet almamaktır. Ne kadar profesyonel bir alet alırsanız o kadar uzun kullanırsınız ve emin olun kullanacaksınız da…

Buharlı Pişirici

Buharlı pişirici elektrikli olabildiği gibi buhar tenceresi de denilen ve üç bölümden oluşan iyi bir mutfak aletidir. Diyet yapanlar için akşam yemekleri genellikle olabildiğince hafif ancak doyurucu olmalıdır. Buharda pişmiş sebzeler, karbonhidrat ve hatta et yemekleri dahi iyi bir akşam yemeği alternatifi olabilir. Diyete başlayanlar için pek merak edilenler diyet yapanlar pilav yiyebilir mi gibi sorulardır, eğer buharlı pişiriciniz varsa neden olmasın diyoruz. Buharda Pişirme Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazımız da sizlere faydalı olacaktır.

Çok Amaçlı Pişirici

Çok fonksiyonlu yemek pişirme aletleri, güncel haliyle yoğurttan ekmeğe, kızartmadan fırın yemeğine pek çok farklı pişirme tarzını tek alette birleştiriyor. Diyet yapanların ve özel beslenme düzeni olanların pek sevdiği bu alet mutfak aletleri arasında en az yer kaplayarak en çok şey yapanıdır.

Ekmek Yapma Makinası

Diyet yapanlar için kahvaltı dendiğinde kültürel kahvaltı alışkanlıklarımızdan, özellikle de beyaz un ve ekmekten vazgeçmek zorunda kalmamız hepimizi korkutur. Ancak ekmek makinesi ile kendi sağlıklı ekmeklerinizi yapabilir, diyete uygun ekmekler pişirebilirsiniz. Karabuğday unu, nohut unu, çavdar kepeği unu gibi oldukça diyetik unlar ile nefis ekmekler kahvaltıda sizi bekliyor.

Az Yağlı Kızartıcı Fritöz

Diyet yapmak demek kızartmayı kesmek demek mi? Öyle sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çok az yağda koca bir tencere patatesi kızartabilen bu fritözler, yemekleri sevdiğiniz gibi çıtır çıtır yaparken sizi daha da kilolu hale getirmeyecektir.

Manuel Narenciye ve Meyve Sıkacağı

Elektriksiz ve küçük mutfak aletleri arasında başta gelen ve diyet için oldukça önem taşıyan sıvı besin aleti narenciye ve meyve sıkacağıdır. Bu sıkacak oldukça portatif ve küçük bastırılarak sıkılan modeller olurken, dışarıda meyve suyu sıkanlarda gördüğümüz kollu ve krikolu modellerden edinmek de mümkündür. Özellikle kış aylarında bolca meyve suyu içiyorsanız böyle bir aletten mutlaka edinmenizi öneririz.

 

 

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.