En Sağlıklı Trend: Temiz Beslenme

Kibrit kutusu ölçüsünde peynirler, ekmeksiz geçen günler; tatsız tuzsuz lahana çorbaları ile yapılan şok diyetler… Kulağa kabus gibi gelen bu beslenme biçimleri neyse ki tarihin tozlu sayfalarına gömüldü! Zayıflıktan ziyade sağlıklı ve fit olma akımının dalga dalga yayıldığı bugünlerde artık moda temiz beslenme!

“İyi de temiz beslenme nedir?” diye merak edenlere kısaca anlatalım: Açlık çekmeden, lezzetli yemeklerden mahrum kalmadan beslenme imkanı sunan bu akım; hem kilo vermeye/korumaya yardımcı olurken, hem de kanser ve yaşlanma etkilerine karşı daha dayanıklı olmanızı sağlıyor.

İyi Tahıllar Tüketin

Temiz beslenme akımının en güzel yanı da ekmek ve makarna gibi, diyetlerde en çok özlem duyulan besinlerin yasaklanmamış olması! Temiz beslenme biçimine sadık kalırken, kontrollü olarak tüketmeniz gereken ekmek, simit ve makarna gibi karbonhidratları kaliteli olanlardan seçmeniz gerekiyor. Örneğin işlenmiş (beyaz) undan üretilenler yerine, tam buğday ve çavdarlı ekmek ve simitleri tercih edin. Canınız makarna ya da pilav çekerse de yapmanız gereken çok basit: Makarnanızı “integral” yani esmer unlu olanlardan seçip, pirinç pilavının yerine karabuğday ya da bulgur pilavı koyarak lezzetli ve sağlıklı bir öğün geçirebilirsiniz.

Şekerden Uzak Durun

Temiz beslenmenin en önemli prensiplerinden biri de şeker tüketiminin kısıtlanması. Sizi insülin direnci ve diyabet gibi hastalıklardan koruyan bu kontrollü şeker tüketimi, kadınlar için günde 25 gr, erkekler için ise günde 35 gr ile sınırlı. Çikolataya dayanamayanlar için iyi bir haberimiz var! Günde 15-20 gr aralığında bitter çikolata tüketerek hem şeker isteğinizi bastırabilir, hem de kalp hastalıklarından korunabilirsiniz.

Lif Tüketimi Gençleştirir

Aslında “Temiz beslenme nedir?” sorusunun en güzel cevabı “Doğal olmayan şeyleri yememek.” şeklinde verilebilir. Temiz beslenmeye karar verenlerin mutlaka tüketmesi gerekenler arasında sebze, meyve ve yeşillikler yer alıyor. Vitamin, mineral ve lif yönünden zengin olan bu besinler, hem uzun süreli tokluk sağlıyor hem de hücre yenilenmesine katkıda bulunuyor.

Güçlü Kaslar İçin Protein

Şunu unutmayın: Vücudunuzda kas oranı ne kadar fazla olursa yağlanma riskiniz o kadar azalır ve kendinizi daha güçlü hissedersiniz. Güçlü kaslara sahip olmanın yolu da spor yapmak ve bol bol protein tüketmekten geçer. Sporda yorulan kaslarınızı yeniden yapılandırmak için tüketeceğiniz yumurta, et, süt, balık, bakliyat ve yulaf gibi besinlerle sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.