Duvara Kara Tahta Nasıl Yapılır?

İçindeki sanatçı ruhu dışarı çıkartmak isteyenlerin seçimlerinden biri de evlerinin bir duvarını kara tahta haline getirmek. Bunu yapmak için duvara kara tahta nasıl yapılır ve kara tahtayı evin hangi bölümlerine nasıl kullanabiliriz sizin için derledik. 

Evin bir bölümünü ufak dokunuşlarla eğlenceli ve yaratıcı çizimler yapabildiğiniz bir alana dönüştürmenin en pratik yollarından biri evde kara tahta kullanımı. Eğer sizin veya çocuğunuzun içinde uyanmayı bekleyen bir sanat ruhu olduğunu düşünüyorsanız sayfalarca kağıt üzerinde denemeler yapmak yerine bunu evin bir duvarını sonsuz bir tuvale çevirerek de yapabilirsiniz. Evdeki bir duvara kara tahta nasıl yapılır ve bu kara tahtayı hangi amaçlarla kullanabiliriz konusuna girmeden önce farklı yöntemler olan duvara yapışan kara tahta ve boyama yöntemi ile yapılan kara tahta arasındaki farklara bakalım. 

Boyama kara tahta nasıl yapılır? 

Evin hangi duvarında ne kadar büyüklükte bir kara tahta alanı yaratacağınıza karar verdikten sonra mat siyah kara tahta boyası almakla işe başlayabilirsiniz. Her ne kadar adı kara tahta olarak geçse de, farklı renklerde mat kara tahta boyası kullanarak da bunu yapabilirsiniz. Renkli mat akrilik kara tahta boyları ile evinizin duvarlarında farklı fonlar yaratabilmek mümkün. Klasik bir kara tahta yapmaya karar verdiyseniz boyanacak alanın büyüklüğüne yetecek miktarda kara tahta boyası aldıktan sonra duvara kara tahta boyası nasıl yapılır konusunun ilk maddesine yani duvarın yüzeyinin kontrolüne geçebilirsiniz. 

Pürüzsüz bir duvar tercih etmeniz kara tahta haline dönüştükten sonra duvarın bir tuvale dönüşmesi için oldukça kritik bir detaydır. Duvarın belli bir bölümünü kara tahtaya dönüştürecekseniz alanı boya yaparken kullanılan kağıt bantlar ile çerçevelemek boyanın dış alana çıkmasını engelleyecektir. Boyama işlemini damlamayı engelleyen bir rulo fırça ile yapmak siyah boyanın evin diğer alanlarına gelmesini de engelleyecektir. İlk katı sürdükten sonra 4-5 saat kadar beklemek ve ikinci katı sürdükten sonra kara tahta üzerine çizim yapmak için 1 gün kadar beklemek doğru olacaktır.

Yapıştırma kara tahta 

Evin bir bölümünde kara tahtaya sahip olmak ve dilerseniz bu alanı çizim yapmak için veya unutmamanız gerekenleri yazmak için kullanmak isterseniz bunun tek yöntemi elbette duvarı kara tahta boyası ile boyamak değil. Birbirinden farklı boyutlarda üretilen yapıştırma kara tahta sayesinde evde birden fazla kara tahta alanı yaratmak mümkün. Hem de dakikalar içinde. Eğer tercihinizi yapıştırma kara tahtadan yana kullandıysanız, tıpkı boyama kara tahta işlemine başlamadan önce olduğu gibi duvarda pürüz olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. 

Yapıştırma kara tahta kullanılacak alanın temiz olması, yapıştırma kara tahtanın uygun boyutlarda seçilmesi veya gerekiyorsa kesilmesi istediğiniz sonucu alabilmenizde büyük rol oynuyor. Yapıştırma kara tahtanın yapışkan yüzeyini tercihen üstten başlayarak yapıştırırken, yapıştırma kara tahtanın büyüklüğüne göre seçilmiş bir spatula ile sabitlemek içinde kalan havayı almanızı böylece pürüzsüz bir kara tahta elde etmenizi sağlayacaktır. Yapıştırma kara tahtaların en büyük avantajı farklı boylarda keserek evin farklı alanlarında ufak alanlar yaratabilme seçeneğidir. Tıpkı boyanmış kara tahta bir duvardaki etkiyi yaratabilen yapıştırma kara tahtaları mutfak, salon, çocuk odası ve antre gibi alanlarda kullanabilirsiniz. 

 Duvara asılan kara tahta 

Bazılarımız evdeki eşyaların yerlerini sıklıkla değiştirmeyi severiz. Eğer siz de onlardansanız sab,t bir duvarı kara tahtaya dönüştürmek yerine duvara asılan kara tahta seçeneklerinden birini değerlendirebilir ve evinizdeki dekorasyon değişikliklerinde çerçeve şeklinde üretilen bu karar tahtayı dilediğiniz yere asabilirsiniz. Farklı boylarda üretilen, tıpkı okullardaki gibi kullanılabilen asılabilir kara tahtayı evinizdeki duvarın büyüklüğüne veya kullanım alanına göre satın aldıktan sonra sağlam durabilmesi için matkapla delerek ve dübel ile vidaların sabitlenmesini sağlayarak asabilirsiniz. Eğer duvarınızda delik açmak istemiyorsanız çerçeveli kara tahtayı tıpkı duvara yaslanarak kullanılan aynalar gibi kullanabilir, böylece ihtiyaca göre yer değişikliği de yapabilirsiniz. 

Çocuk odasında kara tahta 

Kara tahta ev için oldukça dekoratif ve keyifli bir seçim ancak çocuklar söz konusu olduğunda gelişimin ve yaratıcılığın tetiklenmesinin önemli bir aktörü. Çocuk odasındaki duvarlardan birini kara tahta boyası ile boyamak veya duvar için kara tahta yapışkanı kullanmak çizim yeteceğini geliştireceği gibi hayal gücünü de destekler. Özellikle küçük çocukların iki yaş civarı başlayan her yeri boyama isteğini boyunun erişebileceği alanın kara tahta haline getirilmesi ile desteklenmesi evin diğer alanlarının boyanma ihtimalini de ortadan kaldıracak bir yöntemdir. Çocuk odasında kara tahta kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise tebeşir seçimidir. Tozsuz tebeşirlerden almak çocuğun solunum yollarının olumsuz etkilenmemesini sağlayacak önemli bir detaydır. Bununla birlikte magnet özelliği taşıyan yapışkanlı kara tahtalardan almak mıknatıslı oyuncakların da kullanımını sağlayarak çocuk için keyifli bir alan yaratmanızı sağlayacaktır. 

Mutfakta kara tahta 

Evde kara tahta olan bir alan yaratmak istediğimizde akla gelen ilk bölümlerden biri mutfaktır. Kara tahta bir alanda çizimler yapıp sanatçı ruhunuzu çıkartmak istiyor olsanız bile mutfakta ufak baa olsa bir bölümde kara tahta sahibi olmak alışveriş listesi yapabilmenizi, ödenecek faturaları hatırlatacak bir takvim alanı yaratabilmenizi ve sevdiklerinize tatlı notlar yazabilmenizi sağlar. Mutfak duvarlarının tamamen fayans kaplı olması durumunda bir kara tahta tablo satın alarak duvara monte edebilir veya buzdolabınızı mat kara tahta boyası ile 2-3 kat boyayarak da bu alanı yaratabilirsiniz. 

 Salonda kara tahta 

Evinde dev bir kara tahta alanı yaratmak isteyenlerin büyük bir kısmı salonlarındaki büyük bir duvarı siyah mat kara tahta boyası ile boyamayı tercih ederler. Ancak duvara kara tahta nasıl yapılır konusunun ilk maddeleri arasında yer alan duvar önünün boş kalacağı bir alan seçilerek maddesi beraberinde geniş bir salon ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Tüm duvarı kara tahta olarak kaplayabilme şansınız yoksa salonda çerçeve kara tahta, yapıştırma kara tahta gibi seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Salonda bir kara tahtanızın olması size sevdiğiniz ve sizi motive ettiğiniz cümleleri yazma, unutmamanız gereken şeyleri not alma ve keyif aldığınız desenleri çizme şansı verir. 

 Tuvalette kara tahta 

Evin en az kullanılan ve dekorasyonu ile de en az ilgilenilen alanlarından biri tuvaletler olsa da insanın kendiyle baş başa kalabildiği nadir alanlardan biri olduğunu da unutmamak gerekiyor. Özellikle bakımdan geçmesi ve tadilat gerektiren tuvaletlerde duvarı kara tahtaya dönüştürmek alana farklı bir atmosfer katacağı gibi duvardaki kusurların da yok olmasına destek verecektir. Tuvaletteki bir veya birden fazla duvarı kara tahtaya dönüştürerek bu ufak alanı eğlenceli bir hale dönüştürebilirsiniz. 

 Evde kara tahta yapımı 

Bir duvarı boyayarak kara tahtaya dönüştürmek, yapışkan kara tahta satın almak veya çerçeveli kara tahta satın almak yerine evde kara tahta nasıl yapılır konusuna odaklanarak kendi kara tahtanızı kendiniz yapmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey büyüklüğüne karar vermektir. Evde kara tahta yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler istenilen boyutta düz, boyanabilir bir malzemeden üretilmiş plaka. Dilerseniz kara tahta dönüştürdüğünüz bu plakanın etrafını farklı renklerde boyadığınız kenarlar ile çerçeve yapabilir veya plakayı asabileceğiniz bir mekanizma takarak yalın hali ile de kullanabilirsiniz. Evdeki eşyaları örneğin beyaz eşyaları, masaları veya dolapları kara tahta boyası ile boyayarak da kendi kara tahta alanınızı yaratmanız mümkün. 

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.