En Faydalı Valiz Hazırlama Tüyoları

Tatil heyecanını en çok hissettiğimiz an, valizimizi hazırladığımız o an değil de nedir? ‘’Onu da koyayım lazım olur. Bunu da koyarım giyilir’’ diye diye koyduğunuz eşyalar yüzünden, nice bavul bu uğurda patlayıp çatlar. İşin kötüsü, dünyanın en gerekli eşyaları diye valize koyduklarınızın çoğu da, hiç kullanılmadan eve geri döner. Tatile giderken bir valizi en verimli şekilde kullanmanın yollarını öğrenerek bu can sıkıcı durumdan kurtulabilirsiniz. İşte şahane valiz hazırlama tüyoları listemiz!

Günlere Göre Liste Yapın

Tatilinizi geçireceğiniz mekana ve zaman dilimine göre bir liste yaparak işe başlayın. Önceliklerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirlerken gerçekçi olun. Örneğin 5 yıldızlı bir otelde kalacaksanız yanınıza havlu ya da terlik gibi malzemeler almanıza gerek olmayacaktır. Ancak mütevazı bir pansiyon ya da hostelde kalacaksanız epey detaylı bir listeniz olacaktır. Çünkü valizinize koyacağınız fazladan her parça, işinizin zorlaşmasına ve ekstra masraf etmenize sebep olabilir.

Vakumlu Torbalar Kullanın

Özellikle kampçıların ve sırt çantalıların taşıdığı çadır, uyku tulumu, yastık vb. eşyaların yanında banyo / plaj havlusu gibi büyük hacimli taşımak için, vakumlanarak küçültülen torbaları kullanabilirsiniz.

Eşyalarınızı Gruplandırın

Valiz hazırlamanın en önemli kurallarından biri de, eşyaları gruplandırmaktır. Aynı tür ve şekildeki eşyaları birlikte yerleştirirseniz, yerden kazanabilirsiniz. Örneğin tüm giyim eşyalarını ütüleyip aynı şekilde katlayarak yerleştirdiğinizde, istediğiniz kıyafetlerinizi evde bırakmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca, ayakkabı ve terlikleri taban tabana yerleştirerek yerleştirmek de işinizi epey kolaylaştıracaktır.

Köşeleri İyi Kullanın

Valiz yerleştirmenin püf noktalarını bilmek isteyenler buraya dikkat edin! Genellikle dikdörtgen şeklinde üretilen çek-çekli bavulları nasıl yerleştirirseniz yerleştirin, kenar ve köşelerde ölü alanlar kaldığını görürsünüz. Kenarlara ayakkabı, terlik, kozmetik çantası vb. gibi çeşitli eşyalar sıkıştırabilirken; köşelerde kalan ölü alanlara rulo haline getirdiğiniz giysilerinizi ya da silindir kutulara yerleştireceğiniz küçük eşyalarınızı koyarak, valiz içindeki eşyaların dağılmasını da engelleyebilirsiniz.

Küçük Bir El Çantası Şart

Onca valiz hazırlama tüyosuna rağmen, şekli yüzünden valizinize sığmayan eşyalar olabilir. Bu gibi durumlarda, valiz yerleşimini bu eşyalara göre ayarlamak yerine küçük bir el çantası almanız daha pratik olabilir.

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.