Evcil Hayvan Sahiplenmek İçin 10 Neden

Her yıl yüzlerce hayvanın terk edildiği barınaklardan bir can kurtararak, ya da belki evinizin hemen köşesinde soğuktan titreyen bir yavruyu evinize götürerek hayatınıza, izi kolay kolay silinmeyen sihirli bir dokunuş yapmış olursunuz. İşte karşınızda evcil hayvan sahiplenmek için birbirinden güzel nedenler!

Onlar bize bazen bir sırdaş, bazen en büyük mutluluk, bazen de en yakın arkadaş. Evcil hayvanlardan bahsediyoruz. Minik dostlarımız yorgun veya stresli bir günün sonunda bazen bize en büyük mutluluk kaynağı olabiliyorlar. Henüz bir evcil hayvanınız olmadıysa, bir evcil hayvan sahiplenmek gibi bir isteğiniz varsa, yazımızı okumadan geçmeyin. Hayvan sahiplenmek sizi bambaşka bir insana dönüştürebilir ve sevmediğiniz yanlarınızla dahi barıştırabilir. Biz de evcil hayvan sahiplenmek üzerinizde nasıl etkiler yaratabilir ve evcil hayvan ile yaşamanın getirileri nelerdir konularını kaleme aldık. Yazımızı okuduktan sonra sizin de evcil hayvan sahiplenmek istiyorum diyeceğinizden eminiz!

Daha Çok Gülersiniz

İş yerinde biraz gülmek için sürekli sevimli kedi videoları izlediğinizi biliyoruz. Bir yavru kedi ya da köpek sahiplenerek bu videoların kahramanı olup, hayatınıza neşe katabilirsiniz. Evcil hayvan sahiplenmek, stresin insan aurasında yarattığı bozulmayı azaltma ve bu durumu düzeltme gücüne sahiptir.

Stres Seviyeniz Azalır

Kedi ve köpekler, stresin insanlar arasında yarattığı bozulmayı sezme ve bu durumu düzeltme yeteneğine sahiptirler.

Sizi Asla Yarı Yolda Bırakmayacak Bir Dost Kazanırsınız

İnsanlarla türlü sorunlar yaşayıp yollarınızı ayırmak zorunda kalsanız da, sahiplendiğiniz kedi ya da köpeğin sizi asla terk etmeyip size daima minnet duyacak bir dost olacağına emin olabilirsiniz. Evcil hayvan sahiplenmek aslında büyük bir dost kazanmaktır.

Sağlığınız Düzelmeye Başlar

Yapılan araştırmalar, evinde hayvanlarla birlikte yaşayan bireylerin kolesterol, tansiyon vb. değerlerinin bu durumdan olumlu etkilendiğini ortaya koyuyor.

Sorumluluk Duygunuz Güçlenir

Evde hayvanlarla yaşamak, sorumluluk duygunuzu güçlendirir. Çünkü dostlarınız pek çok konuda sizi muhtaçtırlar.

Bir Canlıya Emek Vermenin Mutluluğunu Yaşarsınız

Hasta, terkedilmiş ya da bakımsız bir hayvanın sevgi ve emeğinizle değiştiğini görmek size tatmadığınız duygular yaşatır.

Yeni Bir Çevre Edinirsiniz

Kedi bakımı ya da köpek bakımı gibi konularda bilgi edinmek ya da insanlarla etkileşime girmek yeni bir çevre edinmenize yardımcı olur. Özellikle köpeğinizle yapacağınız yürüyüşler sosyalleştirici gücü yüksek bir aktivitedir.

Çevrenize ve Çocuklarınıza Örnek Olursunuz

Özellikle yardıma muhtaç bir evcil hayvan sahiplenmeniz, çevrenizdeki pek çok kişiye ilham vereceğiniz anlamına gelir.

Fedakarlık Yapmayı Öğrenirsiniz

Gece geç saatlere kadar sizi bekleyen köpeğiniz için bir partiyi yarıda kesmek ya da tatil planlarınızı evde kalacak kedinize göre planlamak gibi fedakarlıklar kişisel gelişiminize büyük katkı sağlar.

Doğa Bilinciniz Artar

Bir kedi ya da bir köpek, size doğa ve evren hakkında tahmin ettiğinizden daha çok şey öğretebilir. Hayranlık uyandırıcı iç güdüleri ve anatomileriyle doğaya karşı daha bilinçli bir duruşa sahip olursunuz.

Hayvan Barınağından Evcil Hayvan Sahiplenme

Hayvan barınağından evcil hayvan sahiplenmek, terk edilmiş ve iyileşen hayvanlara güvenli bir yuva sunmanın en iyi yoludur. Sahiplenme şartlarına göre; evcil hayvanınızın yaşam koşullarını, kum ve mama gibi ihtiyaçlarını önceden temin etmek önemlidir. Barınaktan sahiplenme genellikle ücretsizdir ve sahipleneceğiniz hayvanın yaşayacağı ortamı gösteren görsel kayıtlar istenir. Barınaklar genelde aynı şehirde ikametgah veya işyerinde evcil hayvan sahiplenmeye izin verir, ancak koşullar barınaktan barınağa değişiklik gösterebilir. Sahiplenme sürecine başlamadan önce, koşullar hakkında detaylı bilgi edinmeniz önerilir.

Compare listings

Karşılaştırmak

Online Görüşme

Zamanınız bizim için değerli! Projeyi Uzmanımızdan online görüşme ile dinleyin, sorularınıza hızla yanıt alın.

sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin.